środa, 8 maja, 2024

Oferowane współcześnie ekrany urządzeń elektronicznych znacznie się od siebie różnią. OLED, Nanocell, QLED – warto znać podstawowe właściwości, zalety i wady przynajmniej tych najbardziej popularnych. Jakimi kwestiami kierować się przy wyborze? Podpowiadamy.

OLED – czym się charakteryzuje?

Czym właściwie są telewizory OLED? Mówimy w tym przypadku o udoskonalonych telewizorach LED. Od ekranów LED różnią się tym, że nie wymagają dodatkowego podświetlania.

Co to znaczy w praktyce? Niezależność pikseli: każdy z nich działa autonomicznie, co może przełożyć się na osiągnięcie bardzo dobrego kontrastu. W przypadku takich telewizorów docenia się wierne odwzorowanie barw.

Docenią je zwłaszcza gracze – czas reakcji jest w ich przypadku bardzo krótki. To zaś daje przewagę w trakcie rozgrywki. Istotne jest również to, że kolory będą prezentowały się dobrze nawet pod kątem. Wyeliminowano też wady LCD, takie jak choćby zniekształcanie obrazu.

Powszechnie uważa się, że matryce OLED doskonale spisują się np. w sytuacji, gdy oglądamy transmisje sportowe. Cenna jest tu zdolność oddawania naturalnych kolorów i to, że nawet  przy spoglądaniu pod kątem nie ma zjawiska zniekształcania obrazu.

Jakie wady posiadają ekrany OLED?

Do ich podstawowych wad należy niższa jasność (tryb HDR) i występowanie tylko w przypadku dość dużych ekranów telewizorów. Wreszcie tym, co może odstraszać, jest  znacznie wyższa cena takiego sprzętu. Prawdopodobnie będzie on również funkcjonował krócej niż klasyczne modele.  

Nanocell – jakie ma zalety i wady?

Przedrostek „nano” bierze się stąd, że w budowie wyświetlacza zastosowano niezwykle małe cząstki o średnicy 1 nm. Konkretnie użyto ich w filtrze barwnym matrycy, który odpowiada za filtrowanie tzw. kolorów podstawowych, czyli niebieskiego, zielonego i czerwonego.

To domieszki dodatkowych barw przyczyniają się do tego, że kolory prezentują się niezbyt realistycznie i można stwierdzić, że wyglądają jak wyblakłe. Filtrowanie pozwala na uzyskanie czystych kolorów. Także w tym przypadku można liczyć na lepsze efekty niezależnie od kąta widzenia.

Warto zaznaczyć, że jest to technologia dosyć młoda. LG wprowadziło ją dopiero w 2019 r. Panuje przekonanie, że najpełniej docenia się jej zalety, grając w najnowsze gry lub oglądając filmy w 4K. Wady? Przede wszystkim wysoka cena, chociaż ta i tak jest konkurencyjna w stosunku do telewizorów z matrycą OLED.

QLED – kto będzie zadowolony z takiego rozwiązania? 

Ekrany QLED są bardziej związane z LCD niż z OLED. Wykorzystano w ich przypadku technologię kropek kwantowych. Pozwala to na osiąganie lepszej jakości kolorów dzięki zastosowaniu nanokryształów. Można się zatem zgodzić ze stwierdzeniem, że QLED jest odpowiednikiem ekranu LCD wyższej klasy. Przewyższa tradycyjne ekrany w zakresie odwzorowywania naturalnych kolorów, oferuje też wyższy współczynnik kontrastu.

Jakie są wady telewizora z matrycą QLED? Jest tańszy od OLED, ale też jego możliwości nie są tak duże. Wśród najczęściej wymienianych mankamentów takiego sprzętu bardzo często występują: niższy poziom czerni i przeciętny naturalny kontrast. Biorąc jednak pod uwagę stosunek jakości do ceny – w przypadku wielu modeli nie ma na co narzekać.

0 Komentarze

Zostaw komentarz