środa, 29 maja, 2024

Choć sytuacja na rynku naftowym jest coraz lepsza, to na polskich stacjach paliw ceny utrzymały tendencję wzrostową. Co stoi za dwoma sprzecznymi ze sobą trendami?

W ciągu tygodnia cena ropy spadła aż o 10%. Choć w skali miesiąca spadek ten był na poziomie 6%, to nadal jest to znacząca i zauważalna różnica. Niemniej, zestawiając cenę rok do roku, ropa kosztuje aż o 58% więcej. O co chodzi?

Z punktu widzenia giełdowego rynku ropy najważniejsze jest to, żę OPEC osiągnął w końcu porozumienie, po kilku tygodniach rozmów. Do końca tego roku, produkcja będzie sukcesywnie podnoszona aż o 400 tysięcy baryłek dziennie. Zapowiedź zwiększenia podaży odbiła się korektą cenową na całym świecie.

W Polsce, na ceny paliw ma wpływ przede wszystkim słaba wartość złotówki. Obecnie płacimy za dolara aż 3,90 złotych, to wyjątkowo dużo. i dlatego efekt polskiej polityki pieniężnej widoczny jest na rynku paliw. Jak komenują eksperci XTB na łamach MarketNews24, jesteśmy coraz bliżej ceny 6 złotych za litr benzyny.

(Fot. Pixabay)

0 Komentarze

Zostaw komentarz