Jakie warunki zatrudnienia mają pracownicy leasingowi z Ukrainy?

Gospodarka
Redaktor Blue Whale Press
Jakie warunki zatrudnienia mają pracownicy leasingowi z Ukrainy?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

W ostatnich latach polski rynek leasingowy dynamicznie się rozwija, co w znacznym stopniu wiąże się z zatrudnieniem pracowników z Ukrainy. Coraz więcej firm leasingowych decyduje się na zatrudnienie pracowników zza wschodniej granicy. Jakie warunki zatrudnienia mają pracownicy leasingowi z Ukrainy? Co warto wiedzieć o tym, jak wygląda ich sytuacja na polskim rynku pracy?

Zatrudnienie Ukraińców na polskim rynku pracy

Od 1 stycznia 2021 roku obowiązują zmiany w ustawie o cudzoziemcach, które wprowadzają nowe zasady zatrudniania obcokrajowców. Zgodnie z nimi osoba z państwa spoza Unii Europejskiej może pracować w Polsce tylko na podstawie zezwolenia na pracę lub pobytu z zezwoleniem na pracę.

Jednym z państw, które mają uprzywilejowaną sytuację na rynku pracy w Polsce, jest Ukraina. Ukraińcy mogą pracować w Polsce bez zezwolenia na pracę na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia lub umowy o dzieło, o ile pobyt na terytorium Polski jest legalny.

Ważne jest, aby zatrudnienie Ukraińca w Polsce było zgodne z prawem. W przypadku naruszenia przepisów pracodawca może ponieść surowe konsekwencje w postaci kar finansowych lub utraty zezwolenia na zatrudnianie cudzoziemców.

Warunki zatrudnienia pracowników leasingowych z Ukrainy

Pracownicy leasingowi z Ukrainy, podobnie jak inni pracownicy leasingowi, zatrudniani są na różnych stanowiskach. W zależności od poziomu wykształcenia, doświadczenia zawodowego i wymagań firmy mogą pracować na stanowiskach od najniższych (np. pracownik magazynu) do najwyższych (np. dyrektor finansowy).

Leasing pracowników z Ukrainy opiera się na różnych zasadach. Jedną z najważniejszych jest rodzaj umowy, na jakiej zostają zatrudnieni. Najczęściej oferowaną formą zatrudnienia dla Ukraińców jest umowa o pracę na czas określony lub nieokreślony.

W umowie o pracę powinny zostać zawarte m.in. warunki wynagrodzenia, czas pracy, miejsce wykonywania pracy, okres wypowiedzenia umowy, a także dodatkowe korzyści, takie jak ubezpieczenie zdrowotne czy prywatna opieka medyczna. Wiele firm leasingowych oferuje także dodatkowe benefity, takie jak karty sportowe czy vouchery na wakacje.

Jeśli chodzi o zarobki w przypadku pracowników leasingowych z Ukrainy, zwykle kształtują się na poziomie zbliżonym do wynagrodzeń polskich pracowników zajmujących te same stanowiska. 

Ważnym czynnikiem wpływającym na zarobki pracowników leasingowych jest także branża, w której firma działa. Firmy leasingowe zwykle działają w różnych sektorach, takich jak motoryzacyjny, nieruchomości, sprzęt medyczny czy maszynowy, a każda z tych branż charakteryzuje się innym poziomem wynagrodzeń. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie samochodowe, mieszkalne i na życie – poradnik dla początkujących
/
Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie samochodowe, mieszkalne i na życie – poradnik dla początkujących
Twój przewodnik do wyboru najlepszego ubezpieczenia – dowiedz się, jak porównać i wybrać odpowiednie ubezpieczenie samochodowe, mieszkalne oraz na życie dopasowane do Twoich unikalnych potrzeb i budżetu.
Polecamy