Kultura w Internecie, czyli wirtualny spacer po muzeach i wystawach

Kultura
lepungent
Kultura w Internecie, czyli wirtualny spacer po muzeach i wystawach
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Szybkie rozprzestrzenianie się koronawirusa COVID-19 doprowadziło do odwołania wielu planów podróży na całym świecie. Po raz kolejny miliony ludzi zostały zmuszone do pozostania w domu, a galerie sztuki i muzea zamknięto. Na szczęście, dzięki nowoczesnej technologii, możesz zwiedzać tysiące ośrodków kulturalnych w zaciszu własnego domu.

Muzeum Historii Naturalnej w Londynie

Londyńskie muzeum mieści setki tysięcy skarbów. Odwiedzający mogą godzinami spacerować po poszczególnych piętrach i nadal nie będą w stanie odkryć wszystkiego, co ma do zaoferowania.

Kobieta przed akwarium
(fot. Sandra Seitamaa, źródło: unsplash.com)

Zobacz jaja pingwinów cesarskich przywiezione z pierwszych wypraw antarktycznych, a także jedne z najstarszych szkieletów ludzkich. Znajdziesz tam wszystko – od diplodoka, dodo, okazów botanicznych, motyli, aż po gigantyczne kryształy i rekwizyty w słoikach. Nie bez powodu zresztą Muzeum Historii Naturalnej jest ulubionym miejscem Londyńczyków i turystów z różnych zakątków świata.

Muzeum J. Paula Getty’ego w Los Angeles

To jedno z najlepszych muzeów sztuki na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Możesz tutaj zobaczyć neolityczne gliniane figurki, Irysy Van Gogha i La Promenade Renoira. Google Arts & Culture oferuje narzędzie „widok muzeum” do przeglądania bogatej kolekcji tego miejsca. Po kliknięciu wyświetlą ci się szczegółowe informacje na jej temat.

Rijksmuseum w Amsterdamie

To oaza klasycznej sztuki holenderskiej, azjatyckich artefaktów oraz XVII-wiecznego srebra i porcelany. Możesz obejrzeć całą kolekcję od razu! Podróż proponujemy rozpocząć od interaktywnego przewodnika po dziełach Rembrandta.

Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku

To największe muzeum na półkuli północnej. Kolekcja liczy ponad dwa miliony eksponatów. Możesz tutaj zobaczyć starożytne egipskie artefakty, słynne dzieła Vermeera, Rembrandta i Botticellego. Zwróć szczególną uwagę na obraz „Adam i Ewa” Albrechta Dürera z 1504 roku, na którym autor przedstawił dwójkę pierwszych ludzi w wyjątkowo symetrycznych względem siebie pozach.

Muzeum Watykańskie

Strzeliste sklepione sufity, skomplikowane malowidła ścienne i gobeliny – wycieczka po Muzeum Watykańskim jest niezwykle ekscytująca. Galerię możesz oglądać w formacie 360 stopni, co doda realizmu wycieczce online.

Muzeum Watykańskie
(fot. Berto Macario, źródło: unsplash.com)

Odwiedzając Kaplicę Sykstyńską, nie zapomnij „spojrzeć” w górę. Zobaczysz tam słynny fresk Michała Anioła. Przy okazji możesz też odwiedzić Bazylikę i Plac Świętego Piotra.

Muzeum van Gogha w Amsterdamie

Wracamy do Amsterdamu, który jest jednym z najczęściej odwiedzanych miast w Europie! Muzeum van Gogha zaś należy z pewnością do najpopularniejszych jego atrakcji. Historia tragedii i geniuszu Van Gogha odbija się echem wśród milionów ludzi na całym świecie. Kolekcja muzeum obejmuje ponad 200 obrazów, 500 rysunków i 750 prywatnych listów. Przyjrzyj się z bliska najcenniejszym dziełom sztuki z perspektywy swojego fotela.

Narodowe Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej w Korei Południowej

Składa się na nie kilka miejsc: główna galeria w Gwacheon i oddziały w Deoksugung, Seulu i Cheongju. Wirtualne wycieczki oferują inspirującą mieszankę druku, projektowania, rzeźby, fotografii, nowych mediów i innych instalacji. Kolekcja obejmuje nie tylko dzieła współczesnych artystów koreańskich, lecz także tych o międzynarodowej sławie. Nie brakuje również zdjęć, obrazów i rzeźb początkujących artystów z ogromnym potencjałem.

Luwr w Paryżu

Tego miejsca nie trzeba nikomu przedstawiać: to jedna z najpopularniejszych destynacji turystycznych w Europie, jednak w 2020 roku kilkakrotnie je otwierano i zamykano. Obecnie oferuje siedem fascynujących wycieczek po muzeum w formie online. Jedna z nich umożliwia zwiedzającym zbadanie średniowiecznych fundamentów późniejszego pałacu, który teraz pełni funkcję muzeum.

Paryski Luwr
(fot. Irina Lediaeva, źródło: unsplash.com)

Wirtualny spacer po dawnych obwarowaniach miejskich pozwala odkryć stare pirsy wspierające zwodzony most fortyfikacji. Muzeum Petite Galerie również proponuje kilka ciekawych wycieczek. Niektóre koncentrują się wokół sztuki performance i tańca, podczas gdy inne skupiają się na ilustracji.

Studio Ghibli, Mitaka

Japońskie muzeum poświęcone jest znanemu na całym świecie studiu animacji. Mieści się w mieście Mitaka, niedaleko Tokio. Obecnie udostępnia pięć wycieczek wideo na YouTube. Każda z nich prezentuje inną kategorię eksponatów. Niektóre wycieczki koncentrują się na postaciach, podczas gdy inne przybliżają krajobrazy pochodzące z popularnych scen filmowych. Fani kina i szklanego ekranu nie będą zawiedzeni.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak masaż leczniczy wpływa na poprawę kondycji mięśniowej?
/
Jak masaż leczniczy wpływa na poprawę kondycji mięśniowej?
Przekonaj się, jak lecznicza moc masażu może pomóc w regeneracji Twoich mięśni. Dowiedz się więcej o korzyściach płynących z tego naturalnego środka poprawiającego kondycję mięśniową.
Polecamy